Златни пясъци – екосистема – част I

Курортният атракцион "Златни пясъци" се намира в Природен парк и е оригинално съчетание на море, перфектен плаж и естествена гора. Старопланинската верига (Balkan range), на чието име е назован и Балканския полуостров, стига чак до Черно море. Прекрасната плажна ивица има дължина приблизително четири километра и ширина от 70 до 120 метра. Природният парк Златни пясъци притежава площ 1320 хектара, дължина десет километра и ширина един километър. През 1943 г. парка е обявен за защитена природна територия.
 
Освен чудесния плаж и хубав климат, курорта е богат на минерални източници от малм - валанжския слой. На територията на комплекса има три естествени минерални извора и един сондаж с дебит 100 л/сек, които са отведени до водопроводната мрежа на хотелите. Климатът е континентално умерен, а средното равнище на температурата на въздуха от май до средата на октомври е 17 - 29°, , а на водата 17 - 25°. Морският бриз е нежен, приятен и полезен предимно вечер, когато поддържа по-малки температури, напълно удачни за приятни сънища.
 
Прекрасните широколистни горски масиви следват крайбрежната ивица от самото и начало, до нейния край. Територията на парка е залесена, както споменахме от широколистни гори съставляваща от дъбовете цер, благун, космат дъб, келяв габър и други. Основата на коренната система на гората е от дъбове и екосистеми с лонгозен характер.
 
Екосистемата на гората залесена с различни типове дъб, като цер, благун, космат дъб, сребролистна липа, мъждрян, габър, брекиня, полски клен и други, са разположени по по-високата част на масива. Вековните дървета включват в екосистемата си почти всички типове характерни за долния лесорастителен пояс , като липите и габърите са на един век.

 Двестагодишния чинар с диаметър на стеблото приблизително четири метра и е атракцията на парка. Сред голямото разнообразие на тревисти видове са ежовата главица, перестия късокрак и горската ливадина.