Златни пясъци – екосистема – част II

Екосистемите с лонгозен характер покриват доста миниатурна площ в югоизточната част на парка. Предимно тях може да се открият на места с висока почвена и атмосферна влажност. Това са широколистните полски ясен, цер, обикновен габър, бяла топола, елша, махалебка, както и обраслите с лиани растителност: повет, скрипка, дива лоза, бръшлян, хмел и гърбач. Този масив има аналогична прилика с тропическите гори. От към тревистите типове се намират хвощ, момкова сълза, салеп, петнист змиярник и други. Храстовите екосистеми се виждат по стръмните зони в парка, с плитки почви и варовита скална основа. На много места има храсти, като люляк, дървовидна зайчина, жасмин, драка и други.

 

Към тревните площи се включват още и сухоустойчивите видове, като се срещат уникални видове - тънкожилест пелин, плосколистно подрумниче и защитените видове обикновена ефедра, български клейстогенес и други.
Поради отрицателната намеса на човека гората е претърпяла големи промени. Коренната дървесна система е заместана от храсталаци и келяв габър. Тук под защита са двадесет уникални и застрашени от затриване растителни видове, като снежно кокиче, кавказка иглика, орхидеи и др.
 
Ефектът от човешката намеса е отрицателен, създадени са изкуствено създадените културни екосистеми, които са нетипични за този вид климат, докато в парка има предимно иглолистни насъждения от черен бор, кипарис, кедър и от широколистните - акация, мъждрян и бяла топола. Флората на природния парк Златни пясъци пази приблизително петстотин типа растения.
 
В природния парк Златни пясъци може да видите два вида земноводни, осем вида влечуги, седемдесет и осем типа птици и двадесет и шест вида бозайници. Сред защитените влечуги са: смок мишкар, голям стрелец и костенурки. От птиците най - често се срещани са косовете, дроздовете, синигерите, кълвачите, сойките, обикновените мишелови и други. От хищните птици можем да споменем - обикновен мишелов, голям ястреб, бухал, горска улулица и други. В естественните водни зони може да срещнете зеленонога водна кокошка, зеленоглава патица и други.
 
От вида на бозайниците се виждат сърна, благороден елен, дива свиня, катерица, белка, заек и други. Сред защитените от тях са таралеж, златка и прилепи. Тук цари голямо разнообразие от насекоми, като най-интересни са еленовият рогач, а по откритите морави - пеперудите - лястовича опашка, адмирал, копривна пеперуда и др. Под защита са уникални и застрашени от заличаване около седемдесет типа птици, като обикновен мишелов, голям ястреб, черешарка, авлига и други, както  и двадесет и шест типа бозайници - сърна, дива свиня, язовец и други.